JAK PŘEŽÍT AKCI ZIMA
Pozvánka na akci Zima 2004 je zde.

Zde se může p.t. čtenář dozvědět, jak se vybavit na akci Zima a jak pohodlně přežít v zimě v přírodě.


POHYB PŘES DEN

Optimistické předpoklady vypadají zhruba takto: denní teplota kolem minus pěti stupňů a půl metru sněhu. Tomu je třeba se přizpůsobit.

Začneme vhodným podvozkem -- kvalitními botami. Doporučeny jsou řádně nakrémované kožené pohorky. Velmi účinnou impregnací na boty jsou různé pasty ze včelího vosku, vtírané do bot za tepla. V botách se hodí mít dostatečné množství ponožek. Pavlíček tuším praví, že do "nuly" jsou potřeba jedny nebo dvoje a pak na každých pět stupňů zimy jedny další. Tj. troje ponožky na nohou nic nezkazí. Boty by měly být tak velké, aby tam noha s potřebným počtem ponožek nebyla příliš stlačená.

Kalhoty jsou pro chození na sněhu potřeba zhruba stejné, jako na běžky. Fungují například tepláky + tenké šusťáky. Samotné džíny nejsou nejvhodnější... džíny + šusťáky by fungovat měly. Pokud někdo neví, co s penězi, pak se dají koupit goretexové kalhoty :-)

Velmi doporučované jsou návleky přes boty (psí dečky), neboť jinak napadá sníh do bot a nastane kosa.

Oblečení horní půlky těla je potřeba mít variabilní. Za pochodu vyrábí tělo hodně tepla, stačí triko + tlustý svetr nebo triko + mikina + lehká šusťákovka. Lépe pak triko z moiry + flíska. Pro případ větru se hodí tlustá, nepromokavá šusťákovka (buď prostě neprodyšná - pogumovaná, nebo lépe s nějakou membránou jako goretex). Jakmile se zastavíme, začne být kosa. Pro takovou chvíli je nejlepší mít na vrchu batohu péřovku (či jinou teplou zimní bundu) a hned po zastavení si jí obléknout.

Čepice na hlavě a rukavice (tlusté na stání, tenké na chůzi) jsou samozřejmostí.

[Zpět]


JAK V NOCI NEKLEPAT KOSU

Chceme-li pohodlně prožít noc na sněhu, je potřeba se na to připravit. V noci totiž může být poměrně velká kosa, v roce '98 jsme zažili sedmnáct stupňů pod nulou...

Nutnost mít s sebou spacák asi nikoho nepřekvapí. Čím teplejší, tím lepší. Pokud je na něm napsáno alespoň něco jako "extrém -15", mělo by vše být bez problémů. Ale i ve slabším spacáku se dá pohodlně vydržet -- při nejhorším je vždy možno na sebe obléknout péřovku atd. Spali jsme s Písou i ve spacáku s "komfort" teplotou +3, a taky to šlo.

Důležitější než spacák však je karimatka, respektive karimatky. Zkušenosti nám totiž doporučují použít pod sebe dvě klasické karimatky, lépe tlustší. Rozhodně je nevhodná karimatka tenká hliníková (alumatka) -- spoléhat na ni je poměrně nedobrý nápad. Kdo chce spát opravdu v teple a komfortu, nechť si vezme nafukovací madraci. Ale ta je daleko těžší než dvě tlusté karimatky a tudíž se pronese. Jo a pokud opravdu nevíte co s penězma, pak samozřejmě samonafukovací karimatka.

Stan není podmínkou. Ale dokáže podstatným způsobem vylepšit počasí :-). Pokud stan, pak samonosný, protože na hlubším sněhu není do čeho zatlouct kolíky. Osvědčily se značky Firn (Stanap), Salewa Sarec, Gemma...

Pokud se stan (zejména Firn a jiné typy s volnou vnější celtou) staví na hlubším sněhu a hrozí vítr, je třeba udělat kolem něj záhraby. Protože vnitřní stan se zaboří do sněhu a tím trochu odhalí vnější celtu. Pod ní pak vnikne vítr a v lepším případě ji jen odnese. Malé sněhové stěny kolem (případně sníh nahrnutý na dolní okraj stanu) problém řeší.

[Zpět]


VAŘENÍ NA SNĚHU

Samozřejmě je možno použít klasický lihový vařič... ale existují i modernější metody. Ověřenou kvalitou je v tomto směru plynový vařič na malou PB bombu. Je třeba s sebou vzít bombu s mixem propanu a butanu. Pokud použijete čistě butanovou bombu (i takové se dělají), nebude dobře fungovat, protože butan zamrzne. Čím více je v bombě propanu, tím větší mráz vydrží. Běžně se dají sehnat bomby 30:70, které pro naše použití stačí.

K vařiči patří spořič, chránící plamen i nádobu proti větru. Podstatně urychlí vaření, zvláště pokud trochu fouká. Nejjednodušší spořič lze udělat z několika vrstev alobalu.

Vzhledem k tomu, že ne vždy je zdroj vody na dosah a sníh nemusí být čistý, vyplatí se vzít si dvě jedenapůllitrové PET lahve na vodu (např. od dobré vody).

[Zpět]


DALŠÍ DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Fungující svítilna - v zimě se brzo stmívá a v pátek určitě půjdem a budeme stavět stany potmě. Čelovka je lepší...

[Zpět]


JE TŘEBA SE BÁT?

NE! Teploty panující v Čechách prostě při kvalitní výzbroji nejsou vražedné. Maximálně se někdo v noci zimou nevyspí. V roce 1998 při -17 ^C přežili také všichni a tuším že bez problémů.

[Zpět]


Sepsal Houska