Písa a sněžnice - klikni pro větší fotku

Kterak sněžnice sobě postaviti

Základní informace o již zrealizované verzi

Délka výpletu ... cca 55 cm
Šířka ... cca 25 cm
Doba stavby ... cca 4 hodiny
Celkové náklady ... cca 330 Kč za pár

Jiný návod, než zde uvedený, můžete najít po kliknutí tady - formát MS Word 2000 a MS Excel 2000.


Stavba kostry

Jako základní materiál na kostru jsem použil hliníkový úhelník "L" 15x15 mm o tloušťce cca 1-1.5 mm. V délce dvou metrů toto mají v železářství v Modřanech u kina za cca 130 Kč. Pozor, v OBI a podobných krámech je cena cca dvounásobná.

Po otestování je sněžnice lehce prohnutá, tj. doporučil bych zvolit buď tlustší nebo větší úhelník. Též by mohla být dobrá trubka, průměr odhaduji tak na 15 mm. Asi ideální by byl hliníkový pásek 20x4 mm.

Nejprve doporučuji nakreslit si na noviny očekávaný tvar sněžnice. Šířka by neměla být menší než 20 cm (začal bych na 25 cm), délka závisí od váhy. Na první pokus jsem zvolil 55 cm (délka výpletu, nepočítám do ní "ocásek" na konci) -- a myslím si, že by měla být i o trochu delší (60-65 cm). Na druhou stranu - čím je to delší, tím hůře se jde.

Podle zvoleného tvaru uřízněte potřebnou délku tyče. U mne 140 cm.

Úhelník jsem ve svěráku "splácnul", aby neměl pravý úhel a místo toho byl profil hodně sevřeného "V". Ono to jinak nejde ohýbat... Výhoda tyče či pásku, kde se toto dělat nemusí.

Vytvarujte tyč do požadovaného tvaru. Na "ocásku" ji omotejte lepenkou, provrtejte a sešroubujte.

Zakončení ocásku sněžnice

Nyní je potřeba udělat příčnice. Na těch se stojí a roznášejí váhu, tj. jsou poměrně důležité. Zde měl výhodu "L" profil -- po celé šířce jsem ho nechal v původním tvaru, aby se pohodlně stálo na rovné ploše a zároveň se příčnice neprohýbala, jen na koncích jsem jej splácnul do placata, aby se dal obtočit kolem obvodu kostry.

Ve spoji s obvodem nemám žádný šroub. Místo toho je příčnice obmotaná a zmlácená kladivem, takže drží v podstatě jen "na tření". Ale velmi dobře. Možná by zde šroub prospěl životnosti, možná by se v něm spoj rozlomil - nevím.

Uchycení příčnice na rámu


Výplet

Dle tvrzení znalých stačí výplet pletivem "na králíky". Nevěřil jsem tomu a udělal jednu sněžnici se zcela nepropustným výpletem -- jedna vrstva králičího pletiva, igelit, druhá vrstva pletiva. Druhou sněžnici jsem vypletl jen jednou vrstvou pletiva.

Otestováno 4.2. na Jizerkách. Bylo cca 40 cm prašanu a pod tím 20-30 cm starého sněhu. V botách jsem se bořil "až na dno". Sněžnice s jednou vrstvou pletiva se bořila cca 15-20 cm do prašanu, s igelitem se bořila o cca 5 cm méně. Ale: "igelitová verze" sníh držela i na sobě, tj. člověk nesl s botou i hromadu sněhu, zatímco z "pletivové" verze sníh částečně vypadal. Navíc to vypadalo, že "igelitová" verze bude na těžším sněhu klouzat.

Výsledek: doporučuji implementovat dvojitě králičí pletivo a žádný igelit.

Použil jsem králičí pletivo o průměru oka 20 mm. Cena v OBI: 50 Kč za metr - při šířce metr. Tj. metr stačí na pár sněžnic s dvojitým výpletem a ještě zbyde. Doporučuji pletivo potažené PVC (použil jsem) - na rozdíl od pozinku nezrezaví a lépe se s ním pracuje.

Výplet se omotá kolem kostry a "sešije" vázacím drátem, jak je vidět na obrázcích nahoře.


"Vázání" - uchycení boty

Tohle je jediné slabé místo této první verze sněžnic. Použil jsem jen uvázání boty provazy.

Detail uchycení boty - zepředu. Klikněte pro velkou fotku.

Detail uchycení boty - zezadu. Klikněte pro velkou fotku.

Aby provazy neklouzaly po příčnících ze strany na stranu, jsou pod příčnicemi udělána oka z vázacího drátu, zachycená na obvodu sněžnice.

Vázání takto udělané fungovalo, ale

  1. Nedrželo botu úplně pevně - chtělo by to použít spíše umělý provaz (smyci?) než prádelní šňůru, neb ta ve vlhku pracuje.
  2. V prudkém svahu se to nějak celé sklouzlo, takže jsem to musel pracně celé seřizovat.

Znalci doporučují najít na půdě dětské lyže "s medvídky" a použít vázání z nich. Asi by to fungovalo lépe.

Já zkusím koupit "umělé" popruhy a na ně stahovací spony, co se používají na batohách - to vypadá jako další použitelná cesta.


Sněžnice v celé své kráse. Klikněte pro velkou fotku.