JAK PŘEŽÍT AKCI ZIMA
Pozvánka na akci Zima 2000 je zde.

Zde se může p.t. čtenář dozvědět, jak se vybavit na akci Zima a jak pohodlně přežít v zimě v přírodě.


POHYB PŘES DEN

Optimistické předpoklady vypadají zhruba takto: denní teplota kolem minus pěti stupňů a půl metru sněhu. Tomu je třeba se přizpůsobit.

Začneme vhodným podvozkem -- kvalitními botami. Doporučeny jsou řádně nakrémované kožené pohorky. Velmi účinnou impregnací na boty jsou různé pasty ze včelího vosku, vtírané do bot za tepla. V botách se hodí mít dostatečné množství ponožek. Pavlíček tuším praví, že do "nuly" jsou potřeba jedny nebo dvoje a pak na každých pět stupňů zimy jedny další. Tj. troje ponožky na nohou nic nezkazí. Boty by měly být tak velké, aby tam noha s potřebným počtem ponožek nebyla příliš stlačená.

Kalhoty jsou pro chození na sněhu potřeba zhruba stejné, jako na běžky. Fungují například tepláky + tenké šusťáky. Samotné džíny nejsou nejvhodnější... džíny + šusťáky by fungovat měly. Pokud někdo neví, co s penězi, pak se dají koupit goretexové kalhoty :-)

Velmi doporučované jsou návleky přes boty (psí dečky), neboť jinak napadá sníh do bot a nastane kosa.

Oblečení horní půlky těla je potřeba mít variabilní. Za pochodu vyrábí tělo hodně tepla, stačí triko + tlustý svetr nebo triko + mikina + lehká šusťákovka. Lépe pak triko z moiry + flíska. Pro případ větru se hodí tlustá, nepromokavá šusťákovka (buď prostě neprodyšná - pogumovaná, nebo lépe s nějakou membránou jako goretex). Jakmile se zastavíme, začne být kosa. Pro takovou chvíli je nejlepší mít na vrchu batohu péřovku (či jinou teplou zimní bundu) a hned po zastavení si jí obléknout.

Čepice na hlavě a rukavice (tlusté na stání, tenké na chůzi) jsou samozřejmostí.

[Zpět]


JAK V NOCI NEKLEPAT KOSU

Chceme-li pohodlně prožít noc na sněhu, je potřeba se na to připravit. V noci totiž může být poměrně velká kosa, v roce '98 jsme zažili sedmnáct stupňů pod nulou...

Nutnost mít s sebou spacák asi nikoho nepřekvapí. Čím teplejší, tím lepší. Pokud je na něm napsáno alespoň něco jako "extrém -15", mělo by vše být bez problémů. Ale i ve slabším spacáku se dá pohodlně vydržet -- při nejhorším je vždy možno na sebe obléknout péřovku atd.

Důležitější než spacák však je karimatka, respektive karimatky. Zkušenosti nám totiž doporučují použít pod sebe dvě klasické karimatky, lépe tlustší. Rozhodně je nevhodná karimatka tenká hliníková (alumatka) -- spoléhat na ni je poměrně nedobrý nápad. Kdo chce spát opravdu v teple a komfortu, nechť si vezme nafukovací madraci. Ale ta je daleko těžší než dvě tlusté karimatky a tudíž se pronese.

Stan není podmínkou. Ale dokáže podstatným způsobem vylepšit počasí :-). Pokud stan, pak samonosný, protože na hlubším sněhu není do čeho zatlouct kolíky. Osvědčily se značky Firn (Stanap), Salewa Sarec, Gemma...

Pokud se stan (zejména Firn a jiné typy s volnou vnější celtou) staví na hlubším sněhu a hrozí vítr, je třeba udělat kolem něj záhraby. Protože vnitřní stan se zaboří do sněhu a tím trochu odhalí vnější celtu. Pod ní pak vnikne vítr a v lepším případě ji jen odnese. Malé sněhové stěny kolem (případně sníh nahrnutý na dolní okraj stanu) problém řeší.

[Zpět]


VAŘENÍ NA SNĚHU

Samozřejmě je možno použít klasický lihový vařič... ale existují i modernější metody. Ověřenou kvalitou je v tomto směru plynový vařič na malou PB bombu. Je třeba s sebou vzít bombu s mixem propanu a butanu. Pokud použijete čistě butanovou bombu (i takové se dělají), nebude dobře fungovat, protože butan zamrzne. Čím více je v bombě propanu, tím větší mráz vydrží. Běžně se dají sehnat bomby 30:70, které pro naše použití stačí.

K vařiči patří spořič, chránící plamen i nádobu proti větru. Podstatně urychlí vaření, zvláště pokud trochu fouká. Nejjednodušší spořič lze udělat z několika vrstev alobalu.

Vzhledem k tomu, že ne vždy je zdroj vody na dosah a sníh nemusí být čistý, vyplatí se vzít si dvě jedenapůllitrové PET lahve na vodu (např. od dobré vody).

[Zpět]


DALŠÍ DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Fungující svítilna - v zimě se brzo stmívá a v pátek určitě půjdem a budeme stavět stany potmě. Čelovka je lepší...

[Zpět]


JE TŘEBA SE BÁT?

NE! Teploty panující v Čechách prostě při kvalitní výzbroji nejsou vražedné. Maximálně se někdo v noci zimou nevyspí. Předloni při -17 ^C přežili také všichni a tuším že bez problémů.

[Zpět]


Sepsal Houska